გაკვეთილის
გეგმა
|
აკაკი წერეთელი „ ჩემი თავგადასავალი“
|
სწავლების საფეხური
|
6–ე კლასი
|
მასწავლებელი
|
ქ. ტვილდიანი
|
გაკვეთილის
მიზნები
|
–
მხატვრული ტექსტის კიტხვა და გააზრება;
–
წაკითხულის შეფასება და დასკვნის გამოტანა;
–
ინფორმაციის მიღება და გაზიარება;
–
თხრობისა და მსჯელობი უნარ–ჩვევების გამომუშავება
–
პერსონაჟთა მარტივი დახასიათება;
–
კითხვის სტრატეგიის დაუფლება;
–
წერის სტრატეგიების დაუფლება;
|
აქტივობები
|
1. სასინაო
დავალების პრეზენტაცია;
2. კითხვისთვის
მზადება;
3. ტექსტის
წაკითხვა;
4. გეგმის
შედგენა;
5. შეფასება;
6. საშინაო
დავალება;
|
საჭირო რესურსები
|
6–ე კლასის ქართული
ენისა და ლიტერატურის სახლმძღვანელო;
კომპიუტერი, დისკი ფილმებით აკაკის შემოქმედებიდან „აკაკის აკვანი“
|
შეფასების ფორმა
|
მასწავლებლის დაკვირვება მოსწავლეთა აქტივობასა და ქცევაზე, მმასწავლებლის
დაკვირვება მუშაობის პროცესზე,
|
გაკვეთილის
მსვლელობა
|
აქტივობა 1
გაკვეთილის ორგანიზება ;
აქტივობა 2
საშინაო დავალების პრეზენტაცია;(5 წთ)
აქტივობა 3
კითხვისთვის მზადება (10 წთ)–ტექსტის წაკითხვას წინ უსწრებს აკაკის ცხოვრების ამსახველი ფილმის „აკაკის აკვანი“–ს
ჩვენება შემდეგ კლასში მისი განხილვა . სუბაი აკაკის შესახებ ბიოგრაფიიდან.
აქტივობა 4
ტექსტის კითხვა
(15 წთ)– ტექსტის კითხვისას შეიძლება გამოვიყენოტ სხვადასხვა
სტრატეგიები, ვიწყებ კითხვას , შემდეგ მას
მოსწავლეები აგრძელებენ, კითხვისას ავხსნი
გაუგებარ სიტყვებს და გამოთქმებს გზადაგზა
ვახდენ სათანადო კომენტარს წაკითხულის გასააზრებლად უკეთ აღქმისთვის.
მოსწავლეები აკეთებენ მოკლე ჩანაწერს. რატომ ვკითხულობ ამ ტექსტს? რა მიზანი მაქვს? რას გავიგებ ამ ტექსტს წაკითხვის შემდეგ? რაში
გამომადგება , ანუ რა იქნება ჩემთვის ჭკუის სასწავლებელი ფაქტი?
აქტივობა 5
გეგმის შედგენა
(8 წთ) – მოსწავლეები გადმოსცემენ ტექსტის შინაარსს, ისინი შინაარის გადმოსაცემად ადგენენ გეგმას . ამ დავალებას ასრულებენ წყვილებში;
აქტივობა 6
შეფასება (2 წთ) – მოსწავლეებს
ვაფასებ წინასწარ შედგენილი შეფასების რუბრიკის მიხედვით;
აქტივობა 7
საშინაო დავალება ( 3 წთ) – აკაკის „ ჩემი თავგადასავალი“–ს მიხედვით შეადგინონ პერსონაჟთა დახასიათების გეგმა;
|
|
|
Wednesday, December 18, 2013
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment